Przegląd prasy

Przegląd prasy 04 luty 2019 r., Bejrut

Liban ma wreszcie nowy rząd

Najważniejsza informacja minionego tygodnia w prasie i mediach libańskich dotyczyła utworzenia nowego rządu po trwającym ponad osiem miesięcy impasie. W czwartek w  godzinach wieczornych premier Saad Hariri ogłosił ostatecznie skład swojego gabinetu. W 30 – osobowym rządzie określanym rządem  jedności narodowej zasiadają przedstawiciele głównych partii politycznych, a media w komentarzach odnoszących się do sporów poprzedzających utworzenie rządu mówią wręcz, że w kwestii tej … nie ma wygranych ani przegranych.

The Daily Star: Otwórzmy nową kartę i rozpocznijmy pracę…

W artykule pod takim tytułem, który jest cytatem słów wypowiedzianych przez premiera Harirego na krótko po utworzeniu rządu, gazeta zwraca uwagę, że w nowym gabinecie wśród 30 ministrów zasiadają 4 kobiety. Ważnym odnotowania jest fakt, że po raz pierwszy w Libanie i całym świecie arabskim Ministrem Spraw Wewnętrznych została właśnie kobieta – Raya El Hasan. Także kobieta – Nada Boustani będzie kierować Ministerstwem Energetyki. To bardzo ważne i odpowiedzialne stanowisko w obliczu problemów energetycznych z jakimi boryka się Liban, a także perspektyw eksploatacji bogatych złóż gazu i ropy naftowej znajdujących się u wybrzeży Libanu.

Zwracając się do dziennikarzy w Pałacu Prezydenckim – jeszcze w czwartek wieczorem – premier Hariri powiedział, że głównym wyzwaniem dla nowego rządu będzie przede wszystkim odbudowa osłabionej kryzysem rządowym gospodarki kraju.

Podkreślił również potrzebę współpracy i solidarności między ministrami jako warunek sukcesu nowego rządu.

The Daily Star już w piątek rano pisała, że ogłoszenie gabinetu zwiększyło wartość obligacji państwowych Libanu w dolarach  o 4.3 centa, osiągając najwyższy poziom od sierpnia ub.r.

W tym samym piątkowym wydaniu gazety jeszcze dwa ważne tytuły:

Libańscy politycy wyrażają optymizm w związku z powołaniem nowego gabinetu.

USA wzywa nowy libański rząd, aby nie pozwolił Hezbollahowi na wykorzystywanie Ministerstwa Zdrowia. (ministrem resortu został przedstawiciel tej siły politycznej)

 

The Daily Star: Pierwsze spotkanie nowego gabinetu w Pałacu Prezydenckim.

Spotkanie odbyło się w sobotę, 02 lutego 2019 r. przed południem. Nakreślono na nim program rządu, w  którym najważniejsze kwestie to:

* problem arsenału broni Hezbollahu;

* relacje z Syrią;

* przyszłość syryjskich uchodźców w Libanie i konieczność ich powrotu do kraju;

* reformy gospodarcze i finansowe w nawiązaniu do konferencji CEDRE, która odbyła się w Paryżu w ubiegłym roku, a dotyczyła pomocy finansowej dla Libanu.

 

Al Jumhurija: Przyczyny, które wpłynęły na przezwyciężenie rządowego kryzysu właśnie teraz.

Na łamach arabskojęzycznej gazety ukazał się ciekawy artykuł znanego libańskiego dziennikarza Charlea Jabboura:

Wśród najważniejszych powodów wymienia m.in:

 1. czas – przedłużanie sporu w sprawie liczby ministrów prowadzone przez szefa MSZ Bassila, które było główną przyczyną konfliktu rządowego – nie przyniosło rezultatu;
 2. pogarszający się stan gospodarczy w Libanie i grożąca katastrofa całego systemu ekonomicznego i finansowego kraju;
 3. zbliżający się szczyt w Warszawie – nie wiadomo jakie decyzje i restrykcje mogą zostać podjęte przeciw Iranowi i grupom proirańskim, np. libańskiemu Hezbollahowi, który zawsze ma swoich ministrów w libańskim gabinecie;
 4. obawy świata – przedłużanie impasu rządowego miało wywołać negatywne konsekwencje nie tylko dla Libanu, ale całego regionu.

 

Historyczna wizyta

Al Jumhurija: Historyczyczna wizyta papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

sb-201802-3

To pierwsza wizyta głowy Kościoła katolickiego w tym regionie świata. W planie wizyty znalazło się m.in. odwiedzenie katedry Św. Pawła w Abou Dhabi, msza św. na stadionie sportowym dla 135 tys. wiernych, która odbędzie się we wtorek oraz spotkanie papieża w Wielkim Meczecie w Abou Dhabi z najwyższymi duchownymi muzułmańskimi, w tym z wielkim imamem meczetu Al Azhar w Kairze.

Wizyta papieża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ma miejsce w związku z  odbywającą się tam konferencją pod hasłem Braterstwo Ludzkie, której celem jest dialog i budowanie mostów  porozumienia i tolerancji między ludźmi różnych religii i kultur.

Gazeta Al Liwaa – przytacza słowa głowy Kościoła maronickiego w Libanie – Patriarchy Beshara Rai, który bierze udział w konferencji, a po przylocie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich powiedział, że wszyscy ludzie na świecie są braćmi i zacytował słowa papieża: Boże uczyń mnie drogą wiodącą do pokoju w świecie.

Tragedia syryjskich dzieci

The Daily Star: Dzieci i noworodki umierają z zimna w obozie na północno – wschodniej Syrii – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

W ciągu ostatnich ośmiu tygodni zmarło co najmniej 30 dzieci i noworodków, głównie z  powodu hipotermii. Sytuacja w obozie Al-Hol stała się krytyczna po tym jak blisko 23 tys. ludzi, głównie kobiet i dzieci uciekających przed ISIS dotarło do obozu w tym trudnym, zimowym okresie. Brakuje namiotów, koców, ubrań i ogrzewania.  ONZ zaapelowała o  ułatwienie dostępu do obozu dla organizacji niosących pomoc humanitarną, która w tej sytuacji ratuje życie ludności obozu.

 

Wiadomości polonijne

Wieczór autorski Aldony Kamińskiej-Achkar

W sobotę odbyło się spotkanie Polonii w Ambasadzie RP w Bejrucie, podczas którego miał miejsce, wieczór autorski Aldony Kamińskiej-Achkar Polki mieszkającej w Libanie od 1975 r., autorki książki Mój Liban – piekło i raj, która wydana została w 2018 r. w  Polsce. Książka to nie tylko relacja z dramatycznych przeżyć wojennych autorki z  okresu wojny domowej, ale także interesująca opowieść o Libanie – jego historii i życiu codziennym.

 

sb-201802-4

IV Edycja Libańskiego Tygodnia Muzyki Organowej.

W niedzielny wieczór w Assembly Hall na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie odbył się koncert organowy w wykonaniu wybitnego polskiego artysty Romana Peruckiego – profesora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, z którym organizuje najstarszy w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku–Oliwie. To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń muzycznych w Libanie, które każdego roku gości światowej sławy wykonawców z wielu krajów – w tym także z Polski, a sponsorowane jest m.in. przez Fundację Fenicja im. Św. Charbela. Wieczór zatytułowany A Thrilling Baroque Evening, na którym obok polskiego muzyka pojawili się śpiewacy operowi: Micaela Mingheras (Rumunia) – sopran i Mateoo El Khodor (Liban) – kontratenor był prawdziwą muzyczną ucztą gorąco przyjętą przez publiczność.

sb-201802-5

 

sb-201802-6

Materiały na podstawie audycji Radia Wnet,   Bożena Czyż-Rkein

28 stycznia 2019 r., Bejrut

Saad Hariri tworzy rząd w Paryżu?

W minionym tygodniu dało się odczuć trochę wytchnienia w polityce libańskiej po pracowitym okresie związanym ze Szczytem Rozwoju Gospodarczego i Społecznego  państw arabskich, który odbył się 19-20 stycznia w Bejrucie. Po tygodniowej przerwie powrócił najważniejszy od ośmiu miesięcy temat powołania nowego rządu, który odłożono do zamrażarki w związku ze szczytem – jak pisały niektóre libańskie gazety. Kandydat desygnowany na premiera Saad Hariri podjął w minionym tygodniu zdecydowane wysiłki na rzecz rozwiązania rządowego kryzysu.

Media libańskie dużo uwagi poświęcają jego krótkiej wizycie w Paryżu, gdzie spotkał się nieoficjalnie z szefem MSZ Libanu Gebranem Bassilem i liderem partii Libańskie Siły Zbrojne Samirem Geagea.

Gazeta Al Jumhuriya pisze: Dyskusja na temat rządu przeniosła się do Paryża…

Czy te nieoficjalne spotkania to przypadek czy zaplanowany element planu politycznego przekonamy się pewnie wkrótce.

Gazeta The Daily Star przytacza słowa Saada Harirego, który powiedział, że obecny tydzień będzie decydujący. Do czwartku powinien powstać nowy rząd, w przeciwnym razie pojawią się nowe okoliczności… dziennikarze spekulują i stawiają pytanie: czy w  ostateczności Hariri może podjąć decyzję o rezygnacji i wskazać odpowiedzialnych za kryzys rządowy?

W kontekście impasu rządowego prasa libańska zwraca uwagę na wizytę Ministra Spraw Zagranicznych na Światowym Forum Gospodarczym w Davos.

Gazeta Al Mustakbal cytuje słowa szefa  MSZ Bassila, który powiedział, że jego wizyta w  Davos miała na celu zachęcić kraje  do politycznego i gospodarczego wspierania Libanu oraz inwestowania w libańskie obligacje skarbowe.

Dwa ważne tytuły dotyczące nowego rządu ukazały się w arabskojęzycznej gazecie Al.  Mustakbal: Prosyryjska grupa polityczna skupiona wokół Hezbollahu działa przeciw silnej pozycji ekonomicznej i gospodarczej Libanu – w kontekście blokowania prac nad powołaniem nowego rządu;

Maronicki Patriarcha Antiochii – Bechara Boutros Rai

sb201901-2-1

Podczas kazania wygłoszonego na niedzielnej mszy św. opowiada się za zmniejszeniem liczby ministrów i zastąpieniem polityków specjalistami, aby nowy rząd mógł sprawnie rozwiązywać problemy ekonomiczne i gospodarcze kraju.

Hasana Nasrallah lidera Hezbollahu – sensacyjne wystąpienie telewizyjne

sb201901-2-2

The Daily Star na pierwszej stronie daje tytuł: Nasrallah potwierdza istnienie tuneli w południowym Libanie.

W artykule czytamy m.in.: zdaniem Nasrallah to sprawa przestarzała, a Izrael spóźnił się z  odkryciem tuneli, niektóre z nich istniały bowiem jeszcze przed wojną Izraela z Libanem w 2006 r. Dodał, że premier Natanyahu poprzez przeprowadzenie operacji Północna Tarcza pomógł Hezbollahowi, gdyż akcja wywołała ona strach wśród żydowskich osadników. Dodał również, że zachowywał milczenie w tej sprawie, bo nie chce być częścią medialnej gry premiera Natanyahu.

Gazeta AL Liwaa zwraca z kolei uwagę na fragment wypowiedzi szefa Hezbollahu, w  którym mówi, że jego partia nie chce rządzić w kraju, ale prowadzić walkę przeciw korupcji oraz gotowa jest do współpracy z premierem Haririm.

Informacje społeczno – kulturalne

Gazeta The Daily Star pisała w piątek obszernie o trzydniowych warsztatach zatytułowanych: Powiedz nie przemocy w mediach społecznościowych, które odbyły się w Bejrucie i Sajdzie. Warsztaty koncentrowały się na poszukiwaniu sposobów wykrywania i  monitorowania tzw. przemocy elektronicznej, która w niektórych przypadkach może prowadzić do zabójstw, wspierania grup terrorystycznych oraz wykorzystywania nieletnich w społeczeństwie libańskim i ogólnie arabskim.

Warsztaty zapoczątkowane w Libanie będą kontynuowane także w innych krajach arabskich, w przyszłym tygodniu rozpoczną się w Jordanii.

W sobotę w kinie Metropolis w Bejrucie odbyła się projekcja filmu Pawła Pawlikowskiego Zimna wojna w ramach trwającego 25 Europejskiego Festiwalu Filmowego w Bejrucie. Polski film został gorąco przyjęty przez festiwalową publiczność, bilety wysprzedano już kilka dni przed seansem. O dużym zainteresowaniu  polskim filmem świadczy fakt, że odbędzie dodatkowa projekcja filmu w przyszłym tygodniu.

 

Rekordowy rok 2018 w turystyce

The Daily Star

W 2018 r. Liban odwiedziło 2 mln turystów – powiedział libański Minister Turystyki.

Minister Transportu podał natomiast, że liczba pasażerów w 2018 r. na Międzynarodowym Lotnisku im. Rafika Harirego w Bejrucie przekroczyła liczbę 8.8 mln –  co stanowi rekord w historii tego portu lotniczego.

My, Polacy mamy również swój udział w tych wynikach, ponieważ coraz więcej naszych rodaków przyjeżdża do Libanu, a obecny rok zapowiada się także bardzo dobrze.

Materiały na podstawie audycji Radia Wnet, Bożena Czyż-Rkein

Szczyt Rozwoju Gospodarczego i Społecznego Państw Arabskich

19 – 20 stycznia 2019 r., Bejrut

Tutejsze media zgodnie podkreślają, że pesymistyczne wizje mówiące o odwołaniu spotkania nie sprawdziły się, a sam szczyt był dobrze przygotowany tematycznie i logistycznie przez stronę libańską. Posiedzenie główne odbyło się w niedzielę – 20 stycznia. Wzięły w nim udział delegacje reprezentujące wszystkie kraje arabskie, z wyjątkiem Libii i Syrii. Tematy omawiane na szczycie dotyczyły ważnych problemów, z jakimi borykają się kraje arabskie. Na zakończenie obrad podjęta została wspólna deklaracja państw arabskich przedstawiająca podjęte na szczycie ustalenia. Najważniejsze z nich to:

 • Pomoc uchodźcom oraz krajom, na których terenie przebywają uchodźcy (deklaracja szczególnie ważna dla Libanu).
  Temat ten mocno akcentował w swoim przemówieniu otwierającym szczyt prezydent Libanu Michel Aoun:

sb20190127-1
Konieczne jest spotkanie arabskich instytucji i funduszy finansowych w celu odbudowy zniszczonych wojną państw arabskich.

 • Pomoc ludności palestyńskiej na terenach okupowanych przez Izrael i zdecydowany sprzeciw wobec ustanowienia Jerozolimy stolicą państwa izraelskiego;
 • Rozwój innowacji technologicznych z naciskiem na sektor ekonomiczny;
 • Stworzenie strefy wolnego handlu między państwami arabskimi, na kształt zasad obowiązujących w Unii Europejskiej;
 • Pomoc dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw;
 • Plan strategiczny nastawiony na redukcję biedy w krajach arabskich;
 • Rozwój sektora opieki zdrowotnej i edukacji;
 • Określenie roli kobiet w społeczeństwach arabskich i zwiększenia ich udziału w gospodarce.

The Daily Star (19.01.2019 r.):

Premier Saad Hariri ogłasza plan zwiększenia udziału kobiet w życiu gospodarczym Libanu. Tekst opatrzony tym tytułem pojawił się po spotkaniu, które odbyło się w ramach trwającego szczytu w Pałacu Premiera. Hariri podkreślił, że kobiety są nadal słabo reprezentowane w grupie pracowników w porównaniu z mężczyznami, pomimo że osiągają bardzo dobre wyniki. Wg. danych statystycznych udział kobiet na rynku pracy wynosi w Libanie 23%, w Iraku 19%, w Jordanii 14% – to stanowczo za mało zdaniem uczestników spotkania. Premier Hariri podkreślił, że połowa jego zespołu biurowego to kobiety.

sb20190127-2

Europejski Festiwal Filmowy w Libanie

To ważne wydarzenie z dziedziny kultury potrwa od 24 stycznia do 4 lutego. Jest to już 25 edycja festiwalu organizowanego przez Delegacje Unii Europejskiej we współpracy z państwami członkowskimi, pod patronatem Ministra Kultury Libanu.

Tegoroczny festiwal to także jubileusz 25-lecia współpracy kulturalnej między Libanem a Unią Europejską. Rozpocznie się w czwartek rumuńskim filmem 6.9 w skali Richtera  reż. Nae Caranfil (ukłon dla Rumunii, która sprawuje obecnie prezydenturę UE).

Publiczność obejrzy w tym roku:

34 filmy fabularne z państw członkowskich UE, 1 film fabularny ze Szwajcarii. Prezentowane filmy to te z najwyższej półki, prezentowane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach;

12 filmów krótkometrażowych zrealizowanych przez studentów szkół filmowych. Podczas specjalnego pokazu wyłowione zostaną przez jury trzy najlepsze filmy krótkometrażowe.

Od lat w czasie festiwalu prezentowane są polskie filmy. W tym roku będą dwa:

Zimna wojna w reż. Pawła Pawlikowskiego – polski kandydat do Oskara w kategorii film nieangielskojęzyczny, który rywalizuje m.in. z obrazem libańskiej reżyser Nadin Labaki Kafarnaum (oba znalazły się na tzw.short liście obejmującej 9 filmów); nominacje poznamy 22 stycznia, rozdanie Oskarów 24 lutego.

Komediodramat Twarz w reż. Małgorzaty Szumowskiej.

Projekcje przewidziane są w stolicy – Bejrucie, a także w innych miastach: Saidzie, Tripoli, Jouni, Nabatiyeh czy Baalbeku.

sb20190127-3

Wiadomości Polonijne

W niedzielę 20 stycznia 2019 r. odprawiona została uroczysta Msza św., w czasie której w szczególny sposób łączyliśmy się w modlitwie z naszą Ojczyzną pogrążoną w żałobie po zamordowaniu Prezydenta Gdańska. Msza Św. celebrowana przez polonijnego duszpasterza O. Marka Cieślika oraz przebywającego gościnnie w Libanie polskiego misjonarza z Włoch, salezjanina ks. Józefa Ślazyka, sprawowana była w trzech językach: polskim, arabskim i francuskim z racji obecności licznej grupy Libańczyków. Wspólna modlitwa, refleksje podczas koncertu polskiej poezji śpiewanej w wykonaniu ks. Ślazyka były wyrazem solidarności i sprzeciwu wobec zła.