Mleko dla Libanu

Rok 2021, w którym świat żył w cieniu pandemii koronawirusa, przyniósł Libanowi ogromny kryzys gospodarczy. Sytuacja kraju praktycznie pogarszał się z dnia na dzień. Libańska lira traciła do amerykańskiego dolara, co spowodowało gwałtowny wzrost cen. Zdesperowani Libańczycy zaczęli wychodzić na ulicę, ale politycy nie zrobili nic, aby im pomóc. Można więc było liczyć jedynie na pomoc z zewnątrz. Jednym z najbardziej poszukiwanych produktów było, i ciągle jest, mleko w proszku dla dzieci.

Rankiem 10.04.2021 na pokładzie wojskowego Herculesa wyleciało do Bejrutu ok. 4 ton tego produktu, zakupionych przez Fundację Fenicja dzięki wpłatom Darczyńców. Do najbardziej potrzebujących trafiło 7500 sztuk opakowań 0,5 kg pełnotłustego mleka, od polskiego producenta – Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekovita”. Cześć mleka została przez „Mlekovitę” przekazana jako darowizna na cele humanitarne.

mleko dla Libanu
Mleko z Polski dla libańskich rodzin

Kolejny transport pomocy dla Libanu dotarł do Bejrutu 2.06.2021 r. na pokładzie jednego z największych samolotów transportowych świata – Antonow. Znajdowało się w nim, m.in. 6 ton darów, stanowiących kolejną pomoc humanitarną dla rodzin libańskich zorganizowaną przez Fundację Fenicja. W naszą akcję pomocową włączone były także inne instytucje, jak polskie ministerstwa i agencje rządowe, a także Wojsko Polskie, które towary przetransportowało i nasz patron medialny Radio Wnet.

mleko dla Libanu
Mleko dla libańskich dzieci

Dzięki zgodzie polskiego rządu Fundacja Fenicja uzyskała dla Libanu zwolnienie z rezerw zasobów mleka w proszku i oleju rzepakowego. Dowództwo Operacyjne Polskich Sił Lotniczych zagwarantowało Fenicji możliwość umieszczenia w samolocie Antonow 5-6 ton ładunku, dlatego dokupiliśmy ze środków zebranych od Darczyńców ponad tonę konserw mięsnych. Libańczycy otrzymali 4 500 puszek doskonałego „gulaszu angielskiego” i „golonki” z Zakładów Mięsnych Sokołów w Jarosławiu.

Dziękujemy Ministrowi Obrony Narodowej za wyrażenie zgody na transport wojskowym samolotem oraz żołnierzom za jego realizację i wszelką pomoc. Dziękujemy bardzo Radiu Wnet za propagowanie naszej akcji, a także Katolickiemu Radiu Podlasie za wszelką pomoc.

Przede wszystkim dziękujemy naszym Darczyńcom za wpłaty, dzięki którym mogliśmy tak szybko zareagować i dostarczyć potrzebny produkt do Libanu.

Pomoc prowadzona przez Fundację Fenicja może być skuteczna tylko dzięki współpracy z libańskimi organizacjami, jak nasz partner Youth Of Hope, który pomaga w dystrybucji produktów do najbardziej potrzebujących.

Nasza akcja nadal trwa, bo Liban bardzo potrzebuje pomocy.

Prosimy o Twoją pomoc i wpłaty:

62 1020 1156 0000 7402 0134 0702

BIC/SWIF:BPKOPLPW

W tytule: Mleko dla Libanu

Fundacja Fenicja pomaga na różne sposoby – obejrzyj: film nr 1, film nr 2